W RADMET zajmujemy się nakładaniem powłok na zużyte, wymagające regeneracji części maszyn. Jedną z metod, jakie stosujemy w tym procesie, jest natryskiwanie cieplne naddźwiękowe HVAF. Dzięki niej nałożone powłoki posiadają wyjątkowe właściwości jakie trudno uzyskać stosując inne technologie.
Jest to jeden z procesów powlekania materiałów węglikowych i metalicznych, w trakcie którego wykorzystywany jest materiał w formie proszku stopowego lub kompozytowego. Po przeniesieniu do palnika ulega on pod wpływem propylenu, propanu, wodoru lub gazu ziemnego nadtopieniu w temperaturze 1900-1950°C, a następnie, w dyszy, rozpędza się do prędkości naddźwiękowych. Gdy dotyka podłoża, tj. obrabianego materiału, zamienia się w stabilną powłokę o jednorodnej, lekko ziarnistej strukturze, która praktycznie nie ulega utlenianiu. Co istotne, pokryta powierzchnia nie zmienia swojej pierwotnej struktury.
W odróżnieniu od popularnej technologii HVOF natryskiwanie cieplne naddźwiękowe HVAF cechuje się wysoką sprawnością nanoszenia i mniejszym rozrzutem materiału. Osadzany na podłożu proszek ma niższą porowatość, jest twardszy, bardziej odporny na pękanie oraz odpadanie. Dzięki niemu, przy znacznie mniejszych nakładach finansowych, można uzyskać grubszą powłokę – w tym procesie stosuje się bowiem mieszankę sprężonego powietrza i paliwa zamiast dość drogiego ciekłego tlenu.
Technologia HVAF jest wykorzystywana przede wszystkim do regeneracji zużytych powierzchni maszyn oraz do uszlachetniania nowych powierzchni. Dzięki zastosowaniu technologii natryskiwania cieplnego naddźwiękowego obrabiany materiał zyskuje wysokie parametry odporności na ścieranie, korozję i działanie wysokich temperatur.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani regeneracją maszyn lub ulepszeniem właściwości poszczególnych części, serdecznie zapraszamy do kontaktu.
© 2023 by RADMET Michał Szpak – natryskiwanie cieplne Polityka prywatności
Projekt Strony Internetowej – Thunder Studio