Regeneracja części maszyn

Niekiedy zamiast kupować nowe można naprawić stare, dzięki czemu zaoszczędzone zostają pieniądze. Regeneracja części maszyn pozwala na przywrócenie pełnej sprawności uszkodzonych podzespołów. W RADMET do jej przeprowadzenia wykorzystujemy metodę natryskiwania cieplnego.

Regeneracja części maszyn – na czym polega?

Jest to proces naprawczy mający na celu przywrócenie właściwości użytkowych zużytym na skutek długiej eksploatacji lub uszkodzonym mechanicznie podzespołom. Takie cechy konstrukcyjne i jakościowe, jak prawidłowy wymiar, kształt czy wytrzymałość, mogą zostać nie tylko odtworzone przy użyciu specjalistycznych metod obróbki, w tym natryskiwania cieplnego – niektóre z właściwości pod wpływem zachodzących przemian zostają ulepszone. Obróbce poddaje się zarówno niewielkie elementy, jak i duże, nierzadko kilkutonowe części.

Po co regenerować maszyny?

Przyczyn jest wiele, przede wszystkim pozwala to na wydłużenie trwałości urządzenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku narzędzi, które zostały już wycofane z produkcji i trudno znaleźć do nich części zamienne. Przywrócenie pełni właściwości użytkowych, a niekiedy i ich podwyższenie, pozwala również zaoszczędzić i obniżyć koszty eksploatacyjne przedsiębiorstwa, gdyż nie zachodzi konieczność kupna nowych maszyn. Regeneracja to również ekologiczne podejście, gdyż dzięki niej ograniczona zostaje ilość odpadów.

Natryskiwanie cieplne

W RADMET wykorzystujemy do regeneracji części maszyn metodę natryskiwania cieplnego płomieniowego, łukowego i naddźwiękowego HVAF. W jej trakcie na uprzednio oczyszczoną powierzchnię przedmiotu nakładana jest z dużą precyzją warstwa metalowa, ceramiczna, cermetaliczna lub z tworzywa sztucznego, która pod wpływem działania procesów termicznych na ściśle przylega do podłoża. Nowa powłoka posiada nierzadko lepsze właściwości użytkowe niż stara, może być uszlachetniona, a tym samym bardziej odporna na ścieranie, korozję czy działanie wysokich temperatur. Natryskiwanie cieple stosuje się przy naprawie różnych elementów, w tym wałów, sprzęgieł, łożysk, sworzni, tulei czy rolek.

Szukasz pomocy lub indywidualnej wyceny ?

skontaktuj się z nami

Kontakt

RADMET

© 2023 by RADMET Michał Szpak – natryskiwanie cieplne Polityka prywatności

 

Projekt Strony Internetowej – Thunder Studio